”gülmek o kadar kolay işte. şimdi güldüğünüz kadar. dünyanın biricik, o en güzel, en çeken insanıyla evlenemeyip mutsuz kalmaktansa, şu güzel değil, iyi değil, fena değil insanıyla evlenip mutsuz ol. ondan olmayacak çocukların bundan olsun.

hiç gelmeyecek bir yarın özlemi üzerine kurulan kelime yığınlarından sıralanmış betikleri her zaman yazacak ve okuyacak aptallar görünecek demek yanlış değildir.

hiç bitmeyecek bir dünün bulutlu sabahında giyilmiş bir pardösü sonsuza kadar sırtta taşınacak demektir. o hiç bitmeyecek dünün öğleden öncesi ile sonrasını ayırıp gösterecek insanı hiç kimse çevresinde aramayacak.

böyle bir dün, kendisini düşünenin güçsüzlüğü, sersemliği, aldanıcı sürüklenirliğidir. bir sürü aşklar, anılar, yutulmuş yalanlar, gözlemlerin belirtildiğine değil açıklandığına inanmalar, boyuna doğmaktan yorgun düşüp ölmüş arzular.. şimdinin ne olduğunu en iyi anlama sayılabilecek şimdisizlikler.. hiçbir cek’in hiçbir cak’ın yaşayanlara uzanmadığı cek’ler, cak’lar..

buna karşı gene kolay gülmelerin düşündürmezliğine çarpan başka bir dün.. hiç başlamış bir dün. inadına da olsa, kızgınlıktan da olsa, korkudan da olsa, neden olursa olsa hiç başlamamış bir dün.

sevilecek insan kendisini vermeye hazır, ölmemek için değil yaşamamak için yaşamamak. sevdiğin sana kendini de verecek.

bir yağmur, ki yağacak. daima doğrunun bana hiçbir özel şey vermeyen acısı ve hazzı. horozun kümesteki tavuklara ödevi. hangi horozun, hangi tavuğun..

ben varsam ki, yokum, bana da size de benim var olduğum olağan bir sanıdır. olmadığımın sanısından hiç de çok ayrık bir gücü yoktur. yalnız biri kolay güldürür düşündürmez, biri düşündürür belirtmez.
varsanızdır
benim başka birisiyle olan ilgim siz –––––––––––––
varsanız
diyedir.

siz olmadığınıza göre ben yokum siz varsınız. ama o zaman ben olmadığıma göre siz hiçbir şey yapamazsınız aranızda. teker teker de yapamazsınız eğer ben yoksam.

sizin olmadığınız daha akla yakın geliyor. ben yoksam siz bana ne anlatabilirsiniz. hiçbir şey anlatamazsınız. ben varsam anlatırsınız, o da ancak ben oldukça anlatırsınız. siz kendinizle değil benimle sınırlısınız. ama bunu ben yapmış değilim. eğer böyle benimle bir sürekli olma durumunuz varsa bundan siz sorumlusunuz.

sizi sınırlayan ben olsam bundan bana ne. sizin benimle sınırlı olmanız size beni değil, sizin benimle sınırlı olduğunuz için sizi ilgilendirir. ve ilgilendirecektir. yağmurun bugün de yarın da yağması hiçbir zaman yağmuru ilgilendirebilir mi? bu olsa olsa sizi ilgilendirir.

ben hiç başlamamış bir dündeyim. yağmur yağacak.

kimin ıslanacağını kimin ıslatacağını bilmiyorum. deneyim yok bu bakımdan. sevdiğim bana kendini verecek. bu da pek bir şey söylemiyor bana. şu da mümkün. ben sevdiğime kendimi vereceğim. seversem o da. onu da biliyorum.

hiç başlamamış bir yarın çok var. hiç bitmeyen bir dün de çok var. bunlar o kadar hep doğru ki. aynı günde ikisinin de ayrı ayrı, ya da aynı an-kişide olduğunu görmek kim olursa onca kolaycacık olağan.

hep anlayacağımız ama hep doğru olmayan bir şey söyleyeyim sizlere. ben varsam ve siz varsanız söylüyorum.

dün yağmur yağacak. bugün yağdığı gibi, yarın yağacağı gibi. o kadar basit. dün yağmur yağacak. siz varsanız ben varsam yağacak. siz yoksanız ben varsam yağacak. siz varsanız ben yoksam yağacak. siz yoksanız ben yoksam yağacak.

ve ne şekilde olursa olsun yağınca, onun yağması kendisini ilgilendirmeyecek yağdığı için. yağmadığında yağmaması da ilgilendirmezdi, dememeli.
o zaman yağmaması yağmuru ilgilendirirdi bence.
ben varsam.
ama yağacak.
hem de dün.”

 

Özdemir Asaf

 

Alıntıdır…Telif Hakkı Felan Filan Sorun Olur ise Mail Atınız Lütfen